Apelsini eeterlik õli

Apelsini eeterliku õli saadakse peamiselt värskete  apelsinkoorte külmpressimisel. Eeterlikku õli valmistatakse muuhulgas mahlatootmise jääkidest. 

Kontsentreeritud õli valmistamiseks on kasutatud destilleerimist, mis muudab eeterliku õli lõhna tugevamaks ja püsivamaks ning aitab sellele kosmeetikatoodetes pikemalt püsida. Orgaaniline, aroomiteraapilise klassi eeterlik õli on parim valik apelsiniõli kasutamiseks aroomiteraapilised eesmärgil.

Loe edasi

Kokku on 4 toodet.

Kuvatakse 1–4 toodet (kokku 4)

Aktiivsed filtrid

Kuvatakse 1–4 toodet (kokku 4)

Apelsini eeterlik õli kosmeetikas

Apelsini eeterliku õli kosmeetikas kasutamisel arvesta, et tsitruse eeterlikud õlid muudavad naha tundlikuks UV kiirgusele. See võib kaasa tuua päikesepõletuse. Seetõttu tasub hoiduda apelsiniõli sisaldavate kosmeetikatoodete nahal kasutamisest otse enne päikese kätte või solaariumisse minekut.

Apelsini eeterlik õli sisaldab üle 90% limoneeni, mis on üks 26st Euroopa Liidus registreeritud allergeenist. Tundliku nahaga kasutajatel tasuks kindlasti eelnevalt toote sobivust testida. Samuti tuleb olla ettevaatlik ja piirata selle eeterliku õli kogust lastele mõeldud toodetes. 

Soovitav doseering kosmeetikas on 0,5-1%. väiksemate koguste puhul võib arvestada, et 0,5% on ca 10 tilka 100 g toote kohta. 

Apelsini eeterlik õli seebi valmistamiseks

Apelsini eeterlik õli on kergesti lenduv ja ei jää pikalt seebis püsima. Kontsentreeritud eeterlik õli on pisut püsivam. 

Seebimassis on apelsin eeterliku õli maksimaalne kogus 2%. See piirang tuleneb seebimassi võimest lisandeid seebis hoida. Suurema koguse puhul võivad vedelad lisandid lõpuks lihtsalt tilkadena seebimassi pinnale imbuda. 

Isetehtud seebis võiks eeterliku õli kogus jääda 2-4% vahele rasvade massist. Kuummeetodil seebi valmistamisel jääb lõhn intensiivsem ja seda kulub vähem. Pikaajalisemaks lõhna säilitamiseks tuleb seebid pärast valmimist õhukindlalt pakendada. 

Kollase värvusega eeterlik õli mõjutab ka seebi värvi. Kontsentreeritud eeterliku õli värv jääb seebis rohkem näha kui tavalise eeterliku õli puhul. 

Selle päikselise lõhna kaaslaseks seebis sobib imehästi annatto pulber. Läbipaistvas seebimassis jääb toon kuldne, kitsepiimaga seebimassis väga sarnane apelsinijäätise toonile. Isetehtud seebis on värv apelsinijäätise kollasest päevituspruunini. Apelsinioraži tooni saab seebile anda ka oranži micat või porgandiõli kasutades. 

Magusa apelsini eeterliku õli kasutamine küünalde valmistamisel

NatureWaxC3 sojavahast küünalde valmistamisel on maksimaalne soovitav kogus eeterlikku õli 6% vaha massist. Eeterlikku õli sisaldavaid küünlaid tuleb lõhna säilitamiseks hoida suletud pakendis- näiteks keeratava kaanega purgis. 

Kui eeterlik õli on juba küünlasse lisatud, on soovitav vaha mitte korduvalt uuesti üles sulatada. Mitmekordse kuumutamise käigus volatiilne eeterlik õli lendub ja küünla lõhn muutub nõrgemaks.

Eeterlike õlide terapeutilised omadused kuumutamisel ei säili, aroomiteraapias kasutamiseks on mõistlikum tilgutada eeterlikku õli aroomilampi või kasutada aroomilambis lõhnavaha. 

Eeterlike õlide kasutamisel küünaldes tuleb arvestada sellega, et eeterliku õli lõhn jääb alati nõrgem kui aroomiõlide küünaldes kasutamisel. Süütamata küünlad lõhnavad ühtemoodi, kuid küünalde põlemisel lagunevad erinevad lõhnakomponendid eri kiirusega ja lõhn muutub. Apelsini eeterliku õli põlemisel meenutab lõhn pigem tsitronellat kui apelsini. Kindlasti tasub enne suurema koguse küünalde valmistamist põletada ära mõned testküünlad. 

Apelsini eeterliku õli kasutamine küünaldes tekitab vastakaid arvamusi. Magusa apelsini eeterlik õli on madala süttimispunktiga. See põhjustab eri arvamuste kohaselt lõhna kiire haihtumise ja eriti tagasihoidliku lõhna. Kontsentreeritud eeterlik õli on veidi kõrgema süttimispunktiga, sest destilleerimise käigus on eraldatud osad volatiilsed komponendid.

Apelsiniõli aroomiteraapias

Ecocert sertifikaadiga orgaaniline eeterlik apelsiniõli on parim valik aroomiteraapiaks. Apelsini eeterlik õli on tuju tõstev ja energiat andev ning aitab vähendada ärevust. 

Säilitamine

Õli parimate omaduste säilitamiseks sulge pudel iga kord hoolikalt ning ära jäta seda otsese päikesevalguse kätte.