Vahad

Kosmeetiliste vahade esmaseks ülesandeks kosmeetikatoodetes on kaitsefunktsioon. Need tekitavad naha pinnale kaitsekihi, mis takistavad naha kahjustamist väliste elementide eest nagu päike, tuul, äärmuslikud ilmastikutingimused ja õhusaaste. Samuti vähendab kaitsev vahakiht nahakaudset veekadu.

Vahade kaitsefunktsiooni rakendatakse enim kaitsvates huulepalsamites ja ravisalvides

Veega kreemides toimib vaha kaasemulgaatori ja paksendajana. Kaasemulgaatorina muudavad vahad kreemi stabiilsemaks ja konsistentsi paksemaks.

Kokku on 3 toodet.

Kuvatakse 1–3 toodet (kokku 3)

Aktiivsed filtrid

Mesilasvaha
Kiirvaade

Mesilasvaha

Hind 5,00 €
Suurus
Kuvatakse 1–3 toodet (kokku 3)

Kosmeetilised vahad - taimsed ja loomsed

Kosmeetilised vahad võivad olla nii taimset kui loomset päritolu. Kandelillavaha kogutakse taimedelt, mesilasvaha saadakse mee tootmise kõrvalproduktina ja lanoliini kogutakse lammaste pügamise käigus.

Mesilasvaha

Mesilasvaha leiab kosmeetikatoodetes ilmselt enim kasutust. tegemist on ka Eestis toodetava ja kergesti kättesaadava toorainega. Tööstuslikult toodetud kosmeetilisest mesilasvahast on eraldatud taruvaigu ja mee jäägid, tulemuseks on puhas, lisaaineteta vaha. Mesilasvaha on loomne saadus ja ei sobi veganitele.

Lanoliin

Lanoliin erineb teistest vahadest oma pehme koostise poolest. Seetõttu ongi lanoliini peamine eesmärk kaitsekihi loomine ja toote konsistentsi see kõvaks ei muuda. Lanoliini puhul on tegemist loomse toorainega, mis veganitele ei sobi.

Kandelillavaha 

Taimed toodavad vaha kuuma või kuivuse kaitseks. Kosmeetikas kasutatavad taimevahad kannavad sama kaitse-eesmärki. Kandelillavaha saadakse Teksases ja Mehhikos kasvava Euphorbiea Cerifera lehtedelt. Lõhnatu vaha on kõrge sulamistemperatuuriga. 

Kandelillavaha on taimne toode ja sobib ka veganitele ning neile, kel on allergia mee, meetoodete või mesilasvaha vastu.

Võrreldes mesilasvahaga on kandelillavaha pisut tihkem ning teda kulub tootele sama tugevuse andmiseks vähem. Huulepalsamis annab kandelillavaha läikivama tulemuse kui mesilasvaha. Samas, tuule eest kaitsev kiht jääb minu hinnangul mesilasvahaga tuntavam kui kandelillavahaga. 

Vaha doseerimine

Vaha koguse optimeerimisel tuleb arvestada, et liiga suure vahakoguse puhul muutub toode kleepuvaks ja raskesti määritavaks. Vaha on eelkõige toetav komponent, mis aitab säilitada konsistentsi. Selle suur kogus vähendab nahka pehmendavate komponentide võimet nahka imenduda. Kuna kandelillavaha on rabedam, murdub suure vahakoguse korral toode kergesti murduvaks.

Huulepulgas peaks kandelillavaha kogus jääma kindlasti alla 25%, suurem kogus annab tulemuseks murduva ja halvasti imenduva toote. Mesilasvaha puhul võib kõva huulepulga valmistamiseks kasutada kuni 35% vaha. Näpuga määritavates huulepalsamites on kogused väiksemad. Lanoliin sobib oma pehmuse tõttu pigem pehmematesse huulepalsamitesse, mida kantakse peale sõrmede abil.

Salvide puhul on optimaalne vaha kogus alla 20%. Salvide konsistents sõltub palju ka sellest, millised on teised koostisosad - taimevõisid kasutades jääb konsistents tugevam (eriti kakaovõiga!), vedelaid õlisid kasutades pehmem. Lanoliini kasutamine salviides ei ole piiratud. Kuna lanoliin on ise salvilaadne, võib teda kasutada kuni 100%. 

Vett sisaldavatele kreemidele stabiilsuse lisamiseks piisab 2-5% vahast.

Vaha kasutamine seebis

Kõik vahad seebistuvad seebis vaid osaliselt. Kandelilla- ja meevaha kasutatakse seebis paari protsendi ulatuses ja nende ülesandeks on muuta seep kõvemaks. Kasutamisel tuleb arvestada, et kõrge sulamistemperatuuri tõttu on vaja ka seebisegu temperatuuri tõsta, muidu hangub vaha tükkidena seebisegu sisse. 

Lanoliini kasutatakse seebis kahel põhjusel. Väikeses koguses suurendab lanoliin seebi nahka kaitsvaid omadusi. Seda kasutatakse 3-5% seebirasvadest. Aine omandab aga hoopis uue ülesande lanoliiniseebis. Lanoliiniseepi kasutatakse villaste mähkmete leotamiseks ja nende veekindlamaks muutmiseks. Lanoliiniseebis on lanoliini osakaal lausa 25% rasvade kogukaalust. See seep on oma konsistentsilt pehme ja ongi mõeldud spetsiifiliseks kasutuseks, mitte igapäevaseks pesemiseks. 

Kõikide vahade kasutamisel tuleb vahad arvestada seebiretsepti sisse, sest osaliselt need komponendid siiski seebistuvad ning "kasutavad ära" osa retseptis olevast seebikivist. 

Seebimassist seebi valmistamisel ei ole vaha kasutamine soovitav, see võib seebi konsistentsi pigem rikkuda. 

Mesilasvaha retseptid

Huulepalsamid

Huulepulk

Tahke kätekreem kakaovõiga

Tahke kätekreem sheavõi ja kakaovõiga

Pikem artikkel mesilasvaha kasutamisest

Kandelillavaha retseptid

Huulepalsam kandelillavahaga

Huulepulk kandelillavahaga