Baasõlid

Baasõlide nimetus tuleneb aroomiteraapiast, kus taimseid õlisid kasutatakse eeterlike õlide lahjendamiseks ja nahka viimiseks. Eesti keeles kasutatakse ka ingliskeelsest terminoloogiast pärinevat kandeõli terminit (ing. k carrier oil). See viitab taimeõli võimele kanda aktiivaineid naha alumistesse kihtidesse. 

Loe edasi

Kokku on 27 toodet.

Kuvatakse 1–27 toodet (kokku 27)

Aktiivsed filtrid

Kuvatakse 1–27 toodet (kokku 27)

Mille poolest õlid erinevad?

Õlide erinevus on kõige rohkem mõjutatud neis leiduvatest rasvhapetest, mis moodustavad 95-99% õli koostisest. Rasvhapped määravad ära õlide omadused ja imendumise kiiruse.

Oomega-9 rasvhape aitab hoida naha pringi ja säravana, vähendades ka vananemise märke – see muudab väikesed jooned ja kortsukesed nahal siledamaks ja vähem märgatavaks. Oomega-9 toimib ka antioksüdandina. Rohke Oomega-9 rasvhappesisaldusega õlid on näiteks aprikoosituumaõli, avokaadoõli, magusa mandli õli, makadaamiapähkli õli.

Oomega-6 rasvhape aitab nahas niiskust säilitada ja omab ka põletikuvastaseid omadusi. Teistest suurema Oomega-6 rasvhappesisaldusega taimsed õlid on kanepiseemneõli, viinamarjaseemneõli ja kuningakepiõli.

Oomega-3 rasvhapped loovad naha pinnale antimikroobse kaitsekihi, vähendavad vananemise ilminguid, muutes naha pringimaks, vähendavad naha kaudu toimuvat veekadu ning parandavad naha ja juuste tekstuuri. Omega-3 rasvhappeid sisaldavad teistest rohkem aprikoosituumaõli ja kanepiseemneõli.

Taimsete õlide valmistamise meetodid

Teine mõjutegur, mis mõjutab õli omadusi, on tema saamisviis. Taimsete õlide valmistamiseks kasutatakse peamiselt mehaanilist pressimist. Selle tehnoloogia puhul saadakse õli taimedest kätte hüdraulilise pressi abil. Õli kättesaamiseks ei kasutata kemikaale ega kuumutamist. Kuna hõõrdumine tekitab soojust, tõuseb pressimise käigus õli temperatuur. Külmpressimise käigus kasutatakse sama mehaanilist pressimist, kuid selle protsessi käigus hoitakse toote temperatuuri võimalikult madalal. Külmpressitud õlideks nimetatakse õlisid, mille temperatuur ei ole pressimisel tõusnud üle 120 kraadi ja toorõlideks neid õlisid, mille pressimisel jääb temperatuur alla 50 kraadi.

Rafineerimise käigus eemaldatakse toote ebasoovitavad omadused nagu säilivust vähendavad vabad rasvhapped ja vahajäägid, spetsiifiline lõhn või intensiivne värv. Rafineeritud õlid on stabiilsed, pikema säilivusajaga ja heledama värvusega.

Leotisõlide valmistamiseks leotatakse kuivatatud taimi baasõlis, hiljem filtreeritakse taimsed osakesed õlist. Leotisõlid on porgandiõli ja saialilleõli.

Sertifitseeritud baasõlid

ECOCERT-i sertifikaadiga õlide puhul jälgitakse mitte ainult tooraine vaid ka tootmisruumide ja pakendite keskkonnamõju, ökoloogilisust ja puhtust.

Nõuded ei luba tooraine saamiseks kasutada geneetiliselt muundatud seemneid ja kahjurite tõrjeks kasutatavad vahendid peavad olema mürgivabad. Toode peab olema valmistatud ja pakendatud tootmisruumides, kus kasutatakse nõuetele vastavaid ökoloogilisi puhastusvahendeid ja puudub oht saastumiseks. ECOCERT nõuetele vastavust kontrollitakse mitu korda aastas ning sertifikaat antakse vaid üheks aastaks korraga. Kõik ECOCERT sertifitseeritud baasõlid leiad siit.

Õlide säilitamine

Õlide säilivust mõjutavad temperatuur, valgus ja kokkupuude hapnikuga. Õlid säilivad kõige paremini tumedas pudelis,varjatud otsese päikesevalguse eest. Oksüdeerumise takistamiseks tuleb pakend alati hoolikalt sulgeda. Ideaalne säilitustemperatuur on 15-20 kraadi.