Emulgaatorid ja paksendajad

Emulgaatorid on vajalikud kosmeetikatoodetes, mis sisaldavad vett ja õli. Sellised kreemid on kerged ja kiiresti imenduvad. Vett ja õli sisaldavaid kreeme kasutades taastuvad naha veevarud. Kreemi koostises olevad õlid toimivad aga nahka pehmendavalt ja kaitsekihti loovalt. See kaitsekiht hoiab nahka nii välismõjude eest kui takistab vedeliku aurustumist naha pinnalt. Kuna tavaolukorras vesi ja õli omavahel ei segune, ongi vaja emulgaatorit, et moodustada ühtlane ja püsiva koostisega kreem. Paksendajad muudavad emulgaatoriga kreemi stabiilsemaks ja tõstavad selle nahka kaitsvaid omadusi. Neid saab kasutada lisaks veega kreemidele ka salvide omaduste parandamiseks.

Kokku on 7 toodet.

Kuvatakse 1–7 toodet (kokku 7)

Aktiivsed filtrid

Kuvatakse 1–7 toodet (kokku 7)

Mille poolest emulgaatorid erinevad?

Olliva ja Olivem1000 on sarnase koostise ja funktsionaalsusega emulgaatorid erinevatelt tootjatelt. Need on valmistatud oliiviõli baasil. Lisaks emulgeerivatele omadustele lisavad oliiviõli baasil emulgaatorid nahal libisevust.

BTMS emulgaatori baasaineks on palmirasv, kookosrasv ja rapsiõli. BTMS emulgaatori eripäraks on tema konditsioneerivad omadused, mistõttu see on eriti sobilik toode just juuksepalsamite valmistamiseks. Emulgaator moodustab juukse pinnale katva kihi, mistõttu juuksed muutuvad paremini kammitavaks ja paistavad siledamatena. BTMS emulgaatori võimaldab valmistada ka tooteid, mis üldse õli ei sisalda, sest tegemist on iseemulgeerujaga. Kreemides jätab BTMS naha pinnale puuderja kihi.

Kõik eelpool nimetatud emulgaatorid on mõeldud õli-vees kreemide valmistamiseks. Õli-vees kreemides on vee sisaldus suurem kui õli sisaldus. Üldjuhul sisaldavad õli-vees kreemid 20-40% õlisid või võisid ja 60-75% vett.

Paksendajad kosmeetikatoodetes

Paksendajaid ei saa kasutada kosmeetikatoodetes emulgaatorite asemel, sest neil puuduvad vett ja õli siduvad omadused või on need väga tagasihoidlikud. Tsetüülakoholi ja tsetearüülalkoholi kasutatakse koos emulgaatoriga eesmärgiga suurendada kreemi viskoossust või muuta koostist stabiilsemaks. Oma vahase konsistentsi tõttu aitavad paksendajad kaasa ka kaitsva kihi tekitamisele naha pinnal.

Steariinhape on mitmete taimsete võide koostises ja annab kosmeetikatootele samad omadused- muudab need paksemaks ja tekitab naha pinnale kaitsekihi.

Kuna paksendaja ülesanne ei ole siduda vett ja õli, kasutatakse paksendajaid ka ilma veeta salvides ja võietes tootele vajaliku konsistentsi andmiseks. Kõik eelpool nimetatud pakendajad on rasvlahustuvad.

Guarkummi erineb teistest paksendajatest selle poolest, et tegemist on vees lahustuva paksendajaga. Guarkummi muudad vedeliku konsistentsi geelitaoliseks ja seda kasutataks ka iseseisvalt veebaasil geelide valmistamises. Kui kasutada guarkummit paksendajana koos emulgaatoriga, on kogus väga väike, ca 0,5%.

Vett sisaldav kosmeetika säilitamine

Vee lisamine kosmeetikasse toob kaasa ühe olulise probleemi - säilivuse. Vesi on soodne pinnas bakterite ja seente levikuks. Ilma säilitusaineta vett sisaldavates kreemides hakkavad bakterid vohama ammu enne kui neid silmaga näha on. Seetõttu vajavad vett sisaldavad kreemid säilitusainet. Antioksüdandid nagu näiteks e-vitamiin aeglustavad küll õlide rääsumist, kuid ei takista bakterite ja hallitusseente kasvu.

Miks kasutada vett sisaldavaid emulgaatoriga kreeme?

Vesi suudab tungida sügavamale naha alumistesse kihtidesse. Õlid toidavad ja kaitsevad naha pealmist kihti, muudavad selle pehmemaks ja siledamaks, lukustavad niiskuse nahasse ja takistavad vee aurustumist, kuid nahka niisutada need ei suuda. Seetõttu on nahal vaja nii vett kui õli.

Vett sisaldavate kreemide eeliseks on nende kerge tekstuur ja kiire imendumine. Kuna vesi imendub nahka kiiremini kui õli, imenduvad ka vett sisaldavad kreemid võrreldes näiteks sheavõist valmistatud kehavõidega palju kiiremini. Seetõttu on neid mõnusad, kiireid niisutajaid hea kasutada ka päeva keskel kui pole aega oodata rammusamate toodete nahka imendumist. Kuna veega kreem on koostiselt kergem, on ka väiksem tõenäosus pooride ummistumiseks.

Mitmed aktiivained on vees lahustuvad ja õlisegudes ja salvides neid kasutada ei saa. Veega kreemides on võimalik kasutada nii rasvlahustuvaid kui vees lahustuvaid aktiivaineid.

Miks vajab nahk vett?

60% meie organismist koosneb veest. Kuna ümbritseva keskkonna veesisaldus on väiksem kui inimese organismis, aurustub päeva jooksul nahalt rohkelt vett. Kui nahas on liiga vähe vett, muutub see karedaks ja kihelevaks. Naha toon muutub ebaühtlasemaks ja peened jooned ja kortsukesed rohkem nähtavaks. Naha seisukorra paranemisele aitab kaasa nii vee joomine kui veega kreemide kasutamine.