Sheavõi kosmeetikas ja seebis

3 Meeldib!

Sheavõid ehk karitet saadakse ainult Aafrikas kasvava võiseemnikupuu (Vitellaria paradoxa, varasema nimetusega Butyrospermum parkii) pähklitest. Pähklid kuivatatakse, eemaldatakse koored ja viljaliha purustatakse. Saadud mass röstitakse, mis annab tootele omapärase suitsuse lõhna.

Traditsioonilise valmistamismeetodi puhul keedetakse seejärel viljaliha vees, kuni rasv pinnale tõuseb. Valmismassil lastakse sõelal nõrguda ja tahkuda. Tänapäeval on aga valdavalt kasutusel mehaaniline ehk külmpressimine, kuna selle abil on võimalik viljadest kiiremini suuremal hulgal õli kätte saada.

Rafineerimata sheavõist eemaldatakse võõrosakesed filtreerimise teel. Võrreldes rafineerituga, on rafineerimata võie ebaühtlasema konsistentsiga ning sellel on suitsune lõhn ja kollakas värvus.

Rafineeritud sheavõi on helekollast või valget tooni. Rafineerimise käigus muutub võide konsistents ühtlasemaks, eriomane lõhn kaob ja värvus on heledam.

Sheavõi kosmeetika koostisainena

Kuna sheavõi sulab umbes +35 °C juures, sobib seda otse nahale määrida. Rasv sulab küll kiiresti, kuid imendumine toimub pigem aeglaselt ja õline kiht püsib nahal pikemat aega. Enne õue- või magamaminekut tasuks varuda lisaks 20-30 minutit.

Sheavõis leiduv kaneelhape annab kerge UV-kaitse ja on põletikuvastane, aidates kaasa nahapunetuse ja ärrituse vähendamisele. Allantoiin on samuti põletikuvastase toimega. E-vitamiin toimib nahapehmendajana.

Kuna rafineerimise käigus hävineb osa fütosteroole ja vitamiine, saab toitvama kosmeetikumi rafineerimata sheavõist. Arvestada tuleb aga rafineerimata sheavõi omadustega:
• suitsune lõhn mõjutab ka toote lõhna
• konsistents on ebaühtlasem
• võrreldes rafineerituga, on rafineerimata sheavõil suurem kalduvus teraliseks muutuda.

Rasvhapete koostis on rafineeritud ja rafineerimata sheavõil ühesugune. Steariinhape, mida sheavõis on üle 40%, säilitab nahas olevat niiskust, tõstab selle elastsust ning aitab nahavigastustel kiiremini paraneda. Sama suure osakaaluga oleiinhape on niisutav ja toetab naharakkude uuenemist näiteks päikesepõletuse või nahalõhede korral.

Ketendust leevendavat linoolhapet on vähem kui teistes taimsetes õlides. Samuti on naha pinnale kaitsekihti moodustava palmitiinhappe kogus väiksem kui kakao- ja mangovõil

Sheavõi komedogeensuse indeks on erineva kirjanduse andmetel 0-2, mis tähendab, et pooride ummistumise tõenäosus on väike.

Sheavõi leiab enim kasutust erinevates paksema konsistentsiga koorijates ja kehavõietes. Sheavõi on ideaalne komponent ka vahustatud võide valmistamiseks. Viimase koostis on kergem ja õhulisem kui lisanditeta sheavõil ning pealekandmine on pehmema tekstuuri tõttu samuti mugav.

Õli-vees baasil kreemides kasutades aitab sheavõi kreemi paksendada, samuti on see oluline osis huulepulga koostises.

Lihtsad ja kiired retseptiideed sheavõiga

Kergem kehavõie

Õli lisamine teeb sheavõi kiiremini ja kergemini imenduvaks. Soojenda purki veevannil ja lisa sulanud sheavõisse meelepärast taimset õli (mandliõli, jojobaõli või isegi tavaline oliiviõli) - vahekord võiks olla umbes 20 g õli 100 g sheavõi kohta. Sega hoolikalt. Tõsta kohe külmkappi jahtuma, siis ei jõua sheavõi kristalliseeruda.

Suhkruga kehakoorija

Pane kaussi võrdses koguses sheavõid ja pruuni suhkrut. Sega lusika või väikese kahvliga kuni sheavõi on pisut pehmenenud ja mass ühtlaselt segunenud. Soovi korral võid segusse lisada lõhnaainet, umbes 1 tilk supilusikatäie segu kohta. Kuna kehakoorija valmistamine võtab vaid mõne minuti, soovitame iga kord enne sauna või duši alla minekut segada valmis värske segu. Kasutamiseks masseeri suhkrusegu niiskele nahale. Hõõru, kuni sheavõi on nahka imendunud. Pese suhkrujäägid maha. Sheavõi ja suhkruga kehakoorijal on mitu ülesannet: sheavõi aitab niiskust nahas säilitada ja nahka pehmendada, suhkruga hõõrumine eemaldab aga surnud naharakud.

Virgutav huulemääre

Võta 2 tl sheavõid ja 1 tl vedelat õli (näiteks magusa mandli õli, jojobaõli). Sulata sheavõi veevannil või mikrolaineahjus ja sega vedal õliga. Lisa 2 tilk piparmündiõli. Vala topsi tahkuma. Piparmündi eeterlik õli lisab huulemäärdele mõnusat särtsu!

Veel retsepte:

Vahustatud sheavõi

Tahke kätekreem sheavõi ja kakaovõiga

Troopiline kehakoorija

 

Sheavõi isetehtud seebi koostisosana

Sheavõi on populaarne seebirasv, kuna steariinhappe suur hulk annab seebile kõvaduse ja oleiinhape niisutavuse.

Sheavõi tekitab tiheda ja väikesemullilise vahu, seepärast tuleb seda seebis kombineerida rasvadega, mis tagavad parema vahutavuse. Kaaskomponentideks sobivad suurepäraselt kookosrasv ning kastoorõli.

Sheavõi hele värvus võimaldab valmistada ka hästi heledat värvi seepi.

Seebistumisarv

Seebikivi – 0,132
Kaaliumhüdroksiid – 0,185

Kasutamine seebimassist seebis

Kuna seebimasss on juba valmistoode, saab sheavõid seebis kasutada vähesel määral, mitte rohkem kui u 20 grammi kg kohta. Suure koguse või lisamisel vähenevad seebi vahutamis- ja puhastusomadused. Seebimassi sisse lisatud sheavõi seebiks ei muutu, vaid jääbki seebi sisse rasvana. Kuna sheavõi kogus seebis on nii väike, ja seebi kokkupuude nahaga on lühiajaline (loputatakse kiirelt maha), ei toimi see efektiivselt. Naha pehmendamiseks on parem kasutada pärast käte pesu sheavõid sisaldavat kreemi.

Seebi retseptid sheavõiga

Sidrunheinaseep

Sheavõiga seep

Millal on parem kasutada rafineeritud, millal rafineerimata sheavõid?

Rafineeritud ja rafineerimata sheavõi rasvhappeline koostis on sarnane ja selle koha pealt nende omadused ei erine. 

Kasuta rafineerimata sheavõid kui:

*soovid maksimaalset toimet rasvas leiduvatest aktiivainetest – rafineerimata sheavõis on vitamiinid ja fütosteroolid paremini säilinud. 

*sind ei sega sheavõi spetsiifiline lõhn ja tumedam värvus

Rafineeritud sheavõi kasutamine on põhjendatud:

*seebi valmistamisel - seebikiviga valmistatud seebis ei erine rafineeritud ja rafineerimata sheavõiga valmistatud seebi omadused. Seebi kõrge pH ja temperatuur ei soosi vitamiinide säilimist seebis. 

*kui soovid, et tooraine lõhn ei segaks toote lõhna

*kui soovid ühtlasemat ja stabiilsemat konsistentsi (rafineerimata sheavõil on suurem kalduvus teraliseks muutuda) 

Miks muutub sheavõi teraliseks?

Vahel võib sheavõi teraline olla. Teralisus tuleneb steariinhappe suurest osakaalust. Või koostises olevad rasvhapped on erineva sulamistemperatuuriga ning kõrgematel kraadidel steariinhappe osakesed granuleeruvad. Muutused võivad tekkida nii temperatuurikõikumistel (eriti suveperioodil) kui lihtsalt kokkupuutel hapnikuga. Teralisus mõjutab ainult võide konsistentsi ja toote algsed omadused säilivad.

Teralisus võib aja jooksul tekkida ka sheavõid sisaldavas valmistootes. Selle vähendamiseks tuleb tooted tempereerida: peale valmistamist jahutatakse kosmeetikum (näit huulepulk) kiirelt külmkapis või jäävannis, et rasvhapped enne tahkumist üksteisest eralduda ei saaks.

Säilitamine

Toote pikajaliseks säilitamiseks hoia seda temperatuuril alla 20 kraadi, kaitse seda temperatuurikõikumiste ja otsese valguse eest. Hoia pakend suletuna, see völdib toote oksüdeerumist.

Kasutatud allikad

1. Tootedokumentatsioon, tootja infomaterjalid
2. Wikipedia: Vitellaria
3. Swiftcraftymonkey blog
4. Soapcalc.net
5. The Chemistry of Shea Butter
6. The Chemical Makeup of Shea Butter
7. What's the Difference Between Raw Unrefined and Ultra-refined Shea Butter?
8. Comedogenic Ratings

Jäta kommentaar

Turvakood