Sojavahast küünla valmistamine

0 Meeldib!

Küünla valmistamine

Klaasiküünlad jäetakse põlemisel valamisvormi. Klaasiküünla jaoks mõeldud vaha on üldjuhul pehme ja kreemjas ning ilma anumata vajuks ta põlemisel laiali.

Küünla valmistamise materjalid:

Nature Wax C3 sojavaha
Klaasi läbimõõdule ja vahale sobivat vahatatud metallalusega küünlatahti
Soovi korral värvainet ja aroomi.
Anumaid küünla valamiseks.

Valmistamine:

Aseta vaha veevanni sulama. Selleks sobib näiteks potti asetatud klaaspurk. Vaha sulatamisel jälgi, et vett vahapurki ei satuks. 0,5 liitrisesse purki mahub umbes 200-300 g vahahelbeid. Pigem võiks vesi kergelt kahiseda kui mulinal keeda. Kui vaha on vedel ja täiesti läbipaistev, on see sulanud ja võib veevannilt töölauale jahtuma tõsta. 

Massi võib asetada ka külma ahju ja lasta ahjul kuumeneda 80-100 kraadini kontrollides aeg-ajalt massi temperatuuri. Ära kuumuta vaha üle 80 kraadi, süttimisoht!

Küünalde toonimine

Küünalde toonimiseks saab kasutada värvitablette või küünlavärvi graanuleid.

Värvide kasutamisel tuleb arvestada, et sojavaha naturaalne toon on piimjas ja seetõttu on ka sojavahaküünal alati pastelsema tooniga kui parafiinküünlad.

Värvitabletiga toonitud sojavahaküünlad

Nende näidisküünalde puhul on kasutatud 1 värvitablett 1 kg kohta. Väiksema koguse kasutamine annab pastelsema tooni. Suurema kontsentratsiooni korral tuleks testida, kas värv hakkab mõjutama küünla põlemisomadusi. Värvitableti võib sulamise kiirendamiseks noaga väiksemaks tükeldada.

Küünlavärvi graanuleid soovitame 100 grammi sojavaha toonimiseks kasutada 7-10 tk .

Küünlad

Fotol on küünlavärvi graanulitega toonitud teeküünlad

Suurema koguse vaha puhul on värve lihtsam sulatada suuremas koguses vahas ja seejärel lisada see ülejäänud vahale. 

Küünalde lõhnastamine

Küünalde lõhnastamiseks võib kasutada aroomiõli või eeterlikku õli. Lõhnaainete maksimaalne soovitav doseering NatureWax C3 sojavaha puhul on 60 g 1 kg vaha kohta.

Küünla valamine

Alguses vala klaasi põhja õhuke kiht vaha, suru sinna taht ning lase veidi tahkuda. Seejärel vala ülejäänud vaha klaasi.

Alternatiivina võid tahi ka põhja külge liimida. Liimimiseks sobivad kõik kuumust taluvad ja nõu materjali (klaas, metall, keraamika) ning küünlatahi metallist alusega. Sobilikud on näiteks kiirliim, kuumliim ja Moment liim. Sellisel juhul võib kogu vaha korraga valada. 

Nipp! Soovitav on alati veidi vaha küünlasse valamata jätta. Vahest tekivad vaha pinnale ebatasasused, praod vms. Sellisel juhul on võimalik sulatamata vaha kasutada küünla pealispinna parandusteks. 

Viimistlemine

Pärast täielikku tahkumist lõika küünlataht u 1 cm pikkuseks.

Küünal peaks enne kasutusele võttu vähemalt paar päeva seisma, siis jõuab vaha lõplikult tahkuda ja lõhn vahasse imbuda.

Lõhnastatud küünalt on parem säilitada suletud purgis või pakendis.

Jäta kommentaar

Turvakood