Seebimassist seebi valmistamine

2 Meeldib!

Mis on seebimass?

Valmis seebimass on lõhnatu ja lisanditeta seep. Seebimassist seebi tegemise käigus kuumutatakse mass sulamiseni, lisatakse soovi korral värvained, lõhnad jm lisandid, valatakse vormi ja lastakse tahkuda. 

Valmis seebimassi puhul on palju tööd juba seebivalmistaja eest ära tehtud, Kasutajal ei ole vaja kokku puutuda seebikivi käitlemisega. Lihtsa valmistusprotsessi tõttu võib valmis seebimassist seepi meisterdada ka koos lastega. 

Läbipaistev seebimass sls vaba

Läbipaistev seebimass võimaldab seebis kasutada erinevaid dekoratiivseid elemente: mänguasju, münte vms.

Kitsepiimaga seebimass

Kitsepiimaga seebimass sisaldab ehtsat kitsepiima ja sarnaneb välimuselt klassikalisele seebile. 

Peamised komponendid, mida seebimassile lisatakse on värvaine, lõhnaaine ja erinevad taimsed (koorivad, dekoratiivsed) lisandid. 

Värviline lõhnastatud seep

Keskmse suurusega seep kaalub umbes 100 g. Seebimassi pakendis on 1 kg seebimassi, sellest saab 10 keskmise suurusega seepi.

100 g seebi valmistamiseks vajad:

*100 g kitsepiimaga või läbipaistvat seebimassi 

*Värvimiseks kuni 10 tilka vedelat seebivärvi või noaotsatäis micat

*Lõhnastamiseks 5-15 tilka aroomiõli või eeterlikku õli

*seebivormi

*toidukilet

1. Tükelda seep väiksemateks ühtlasteks tükkideks. Mida väiksemad on tükid, seda kiiremini mass sulab.
2. Sulata seep mikrolaineahjus 400-600 w juures või pliidil kuumaveevannis.

Seep sulab umbes 70 kraadi juures. Jälgi, et seep keema ei läheks, keemisel seebi sisse õhumullid ja see vähendab seebi läbipaistvust. Sega massi ae-ajalt ja lõpeta kuumutamine kui massis ujuvad veel mõned üksikud väikesed tükid, need sulavad jääkkuumuses. 

3. Sega sisse lisandid. Lisa värvainet osakaupa ja sega vahepeal mass läbi, et seebi värvi kontrollida.

4. Vala seep vormi ja lase toatemperatuuril tahkuda. Kui seepi jahedas ruumis või külmkapis liiga kiiresti jahutada, on tulemuseks kortsuline pealispind. Keskmise suurusega seep tahkub toatemperatuuril 1-2 tundi.

5. Tahkunud seepe saad kohe kasutama hakata. Kui soovid neid aga edasi kinkida või pikemalt säilitada, keera seep toidukilesse. See takistab niiskuskadu.

Micaga värvitud seebid

Ülaltoodud seebis on läbipaistva seebimassi toonimiseks kasutatud pulbrilisi mica värve.

Vedelad seebivärvid jätavad seebi läbipaistvaks

Kui kasutada seebis vedelaid sünteetilisi seebivärve, jäävad seebid läbipaistvad.

Kitsepiimaga seebivärv

Samad värvid kitsepiimaga seebimasi sees jäävad hoopis pastelsemad.

Kuivatatud taimede kasutamine seebis

Kuivatatud taimed jäävad eriti efektsed läbipaistvas seebis. Kahjuks tuleb arvestada sellega, et enamik neist muudab aja jooksul seebis värvi ja muutub pruunikaks. Ilusa efektse kollase tooni säilitavad aga näiteks sailalilled.

Kuivatatud taimede seebi sisse lisamisel võib segada taimed seebimassi sisse, puistata vormi põhja või vormi valatud seebimassi peale.

Isegi väga intensiivselt lõhnavad kuivatatud taimed (nt lavendliõied) ei säilita seebis oma lõhna ja seetõttu on soovitav kindlasti kasutada täiendavaks lõhnastamiseks näiteks eeterlikku õli. 

Võililleseep

Fotol olevates seepides on kasutatud võilille õielehti.  Vasakpoolne seep on valmistatud kitsepiimaga seebimassist, parempoolne läbipaistvast SLS vabast seebimassist. Läbipaistva seebi toonimiseks on seebimassi sisse lisatud paar tilka porgandi eeterlikku õli. Need seebid on pildistatud umbes nädal pärast valmimist. Seismisel muutusid võilille õielehed tuhmimaks, kuid mitte päris pruuniks. 

Kuivatatud taimedega seebi valmistamise komplekt

Kuivatatud taimedega seebi valmistamise komplektist leiad kuivatatud lavendli ja saialille kroonlehed, seebimassi ja eeterliku õli.

Looduslike lisandite kasutamine seebimassis

Savipulbrid

Savipubrid annavad seebile värvi. Muude savipulbrite omaduste mõju on tagaishoidilikum, kuna kogus seebis on väike ja kokkupuude nahaga lühiajaline. Läbipaistev seebimass muutub savi kasutamisel häguseks. Kuna saviosakesed on erineva suurusega, vajuvad suuremad ja raskemad saviterad seebivormi põhja. Seebi värv ei jää ühtlane, vaid toredalt träpsuline. Soovitav doseering kuni 1-5 g 100 g seebi kohta.

Savipulbri kasutamisel on lihtsam segada savi esmalt väikese koguse glütseriini, õli või sulanud seebimassiga. Nii seguneb savipulber ühtlasemalt.  

Saviseep roosa saviga

Fotol on pilt träpsulisest roosa saviga saviseebist. Saviseebi komplekt sisaldab kitsepiimaga seebimassi, eeterlikke õlisid ja kahte värvi savi.

Taimsed õlid ja võid

Kuna seebimasss on juba valmis toode, saab taimseid õlisid ja võisid seebis kasutada vähesel määral, mitte rohkem kui u 20 grammi kg kohta. Kasutatav kogus sõltub ka muude vedelate lisandite kasutamisest seebis. Tootja soovitab kokku vedelaid lisandeid (rasvained, aroomid, värvid) lisada mitte rohkem kui 25 g 1 kg kohta. Kui kogused on suuremad, võivad lisandid imbuda pisaratena seebi pinnale. 

Suure koguse taimse õli või või lisamisel vähenevad seebi vahutamis- ja puhastusomadused. Seebimassi sisse lisatud õlidei seebistu nagu isetehtud seebikiviga seebis, vaid jäävadki seebi sisse rasvana. Kuna nende kogus seebis on väike, ja seebi kokkupuude nahaga lühiajaline (loputatakse kiirelt maha), ei toimi lisatud rasvad ja õlid efektiivse naha niisutajana. Kui soovid taimseid õlisid käte naha niisutamiseks kasutada on parem pärast kätepesu hõõruda nahasse väike kogus soovitud õli.

Vaata videot valmissebimassist seebi valmistamisest: https://youtu.be/Wi3aLrh21gg

Kui oled huvitatud keerukamate seepide valmistamisest, loe artiklit värviliste seepide valmistamise tehnikatest.

Jäta kommentaar

Turvakood