Seebi valmistamine: lingikogu

0 Meeldib!

Eestikeelne info

Eestikeelset seebi valmistamise infot on Internetis vähe. Nõu saab küsida eestikeelsest Facebooki grupist Kodune kosmeetika ja kodukeemia: https://www.facebook.com/groups/1720119464949628/

Inglisekeelsed leheküljed

Allpool viidatud leheküljed on inglise keeles. Mida teha, kui keeleoskus on takistuseks? Üks võimalus on kasutada Google Translatori abi. Erinevatele veebilehitsejatele on saadaval Google Translatori laiendused, mis võimaldavad kogu lehe sisu tõlkimist lehelt lahkumata. Sageli on aga eestikeelne masintõlgitud tekst konarlik ja arusaamatu. Vahest aitab, kui tõlkida eesti keele asemel tekst mõnda teise laiemalt levinud keelde, näiteks saksa või vene keelde. Kuna neid keeli kasutatakse rohkem, on ka masintõlked korrektsemad. 

Soap Making Friend seebikalkulaator

Seebikalkulaator Soapmaking Friend

Seebikalkulaatori abil saab koostada oma seebi retsepti või kontrollida internetiavarustes leitud retsepti korrektsust. Seebikalkulaatorit on mugav kasutada nii uute retseptide koostamiseks kui ka siis, kui seebi valmistamise käigus selgub, et mõnda komponenti polegi kodus piisavas koguses ja seebikivi kogus tuleb ümber arvutada.

Olen aastaid olnud usin Soapcalc.net kasutaja. Nüüd olen aga üle kolinud uuemale lehele, mille funktsionaalsus ja kasutusmugavus on palju parem: Soap Making Friend seebikalkulaator https://www.soapmakingfriend.com/soap-making-recipe-builder-lye-calculator/ 

Selles kalkulaatoris kuvatakse koostatud retsept koheselt andmete sisestamisel, mitte eraldi aknas nagu soapcalc.net puhul. Retsepte on võimalik ka salvestada.

Üle 7000 seebi valmistamise retsepti

Avalikuks tehtud retsepte saab andmebaasist erinevate kriteeriumite järgi otsida, näiteks seebi omaduste või kasutatud komponentide järgi. Hetkel on andmebaasis üle 7000 retsepti, leiad need siit: Seebi retseptid.

Soaping101 Youtube kanal

https://www.youtube.com/user/soaping101

Mulle meeldivad soaping101 videod, kuna need on konkreetsed, ilma tilu-lilu ja sõnavahuta, toetuvad faktidele ja on kergesti järgitavad. Lisaks mitmesugustele baasretseptidele on videote hulgas on põnevaid katsetusi nagu peedi, sojakastme, niidetud muru ja sidruni kasutamine seebi valmistamisel.

Modern Soapmaking 

Modern Soapmaking keskendub oma sisus neile seebivalmistajatele, kes soovivad tegeleda seebi valmistamisega müügi eesmärgil.  Veebilehel väga sisukas blogi, mis räägib muuhulgas kuidas tootmistegevust planeerida, kuidas oma tooteid turustada, laadal väljapanekut kujundada, tooteid pildistada ja veebis reklaamida jne. Müüginippide kõrval on blogis ka väga palju seebiretsepte ja teoreetilist taustateavet seebi valmistamisest. Veebilehel müüakse ka digitaalseid tooteid: Soapmaker 3 Professional Edition tarkvara, interaktiivseid töövahendeid ja e-raamatuid.

The Nerdy Farm Wife blogi

Nerdy Farm Wife seebi valmistamise blogi

Nerdy Farm Wife

Nerdy Farm Wifes Simple Natural Soap making on hetkel Amazoni üks müüdumaid seebi valmistamise raamatuid. Blogi ja selles leiduvad retseptid annavad hea ülevaate, mida raamatust leida võib. Kuna autor on aiapidaja, kasutab ta paljudes retseptides ravimtaimi ja muud õues ja aias leiduvat. Taimi lisatakse nii seebi sisse kui lihtsatesse kodustesse kosmeetikumidesse. Lisaks taimedele kasutab autor oma retseptides palju naturaalseid komponente, näiteks loodusest pärinevaid värvained.

Seebi ja kosmeetika valmistamise kõrval leidub ka ohtralt soovitusi, milliseid taimi tasub oma aias kasvatada, millised on nende raviomadused jne. Lisaks blogile on võimalik osaleda seebi valmistamise või kreemi valmistamise veebikoolitusel ja osta kosmeetika ja seebi valmistamise teemalisi e-raamatuid. 

The Spruce Crafts 

Spruce Crafts

The Spruce Crafts koondab teavet erinevate käsitööliikide kohta. Veebilehel on eraldi alamlehed paberitööde, ehete valmistamise, meisterdamise, tekstiilitööde jm jaoks. Seebi valmistamise artiklid on koondatud ühte kategooriasse koos küünla valmistamise teemaliste juhendite ja artiklitega.

The Spruce Crafts ei hiilga just kõige kaunimate fotodega, kuid sisaldab palju põhjalikku infot. Mulle meeldib lihtne ja konkreetne stiil ja kirjutiste loogiline ülesehitus, mis ei jäta kahtlust, et kirjutaja teab, millest räägib. Lõviosa seebivalmistamise artiklite autor on David Fisher, kellel on rohkem kui 15 aastat seebivalmistamise kogemust.

Brambleberry in the Studio

Brambleberry

Suurima USA seebi ja kosmeetika tooraine müüja Brambleberry blogi. Varem asus blogi eraldi aadressil soapqueen.com.

 Väga põhjalikus ja mahukas blogis leidub juhendamterjale ja retsepte nii päris algajatele kui ka kogenud seebikeetjale. Blogi tutvustab üksikasjalikult nii valmisseebimassist seebi valmistamist kui ka seebikiviga seebitegu. Lisaks on blogis ka kosmeetika retseptid. Blogipostitusi saab sorteerida nii oskuste taseme järgi kui teemade kaupa. Paljud retseptid ja juhendid on saadaval ka videona. Loomulikult on blogi peamiseks eesmärgiks toodete müük, kuid tegemist on väga sisuka materjaliga, mis annab põhjalikud teadmised. 

Soapmaking Forum

Soapmaking Forum on kõige aktiivsem seebiteemaline foorum. Siin on eraldi alamfoorumid seebikiviga seebi valmistajatele, seebimassist seebi valmistamise kohta ja kosmeetika valmistamise kohta.

Craftserver 

Craftserver on samuti aktiivne foorum, kus vesteldakse nii seebi valmistamise, küünalde valmistamise kui kosmeetika valmistamise teemadel. Eraldi on loodud ka alamfoorumid eeterlike õlide ja aroomiõlide teemaliseks aruteluks. Kuigi küünalde valmistamise teema on selles foorumis populaarsem, leidub palju infot ka seebi valmistamise kohta. 

Soap Making Facebooki grupp 

Soap Making on minu teabe kohaselt kõige suurema Internetis leiduv iseseisva (see ei ole seotud ühegi seebi materjali müüjaga) seebivalmistamise teemalise grupp. 2020 suvel on grupis üle 50000 liitunu. Tegemist on väga aktiivse grupiga, kus on igapäevaselt kümneid ja kümneid postitusi. Kuna osalejaid on palju, saavad küsimused kiiresti vastuse. Taaskord on tegemist väga Ameerika-keskse grupiga, kuid tõstatatud probleemid ja küsimused on tihti universaalsed ja kauneid seebipilte jagatakse imetlemiseks kuhjaga!

Veel linke

Feedspot top 100 soap making blogs https://blog.feedspot.com/soap_making_blogs/

 Natures Garden top 50 Soap Making Blogs https://www.naturesgardencandles.com/blog/best-soap-making-blogs/

Seebi valmistamise retseptid vene keeles https://milovarpro.ru/recipes/soap-boiling/

Blogit.fi soomekeelsed seebiteemalised blogipostitused https://www.blogit.fi/postaukset/saippuan%20valmistus

Kuidas kontrollida veebis leiduvate seebiretseptide usaldusväärsust?

Foorumites ja Facebooki gruppides on palju erinevaid retseptijagajaid. Kuidas selgitada, kas info on usaldusväärne?

Kuna seebiretseptide puhul on täpsus väga oluline, on esimeseks kvaliteedi näitajaks kindlasti mõõtühikud, milles retsept on antud. Seebi valmistamisel tuleb alati mõõtmiseks kasutada kaaluühikud (gramm, oz), mahuühikud fluid ounce (fl oz), ml, cup (tass) on ebatäpsed. Näiteks õlide maht paisub temperatuuri tõustes ja kahaneb temperatuuri langedes. Graanulite või pulbri maht sõltub sellest kui suured on aineosakesed, kui palju on graanulite vahel õhku jne. Seetõttu polegi mahumõõdud täpsed. Grammkaalu tuleks kasutada nii vedelike kui tahkete ainete mõõtmiseks. Kui retseptis on kasutatud mõõtmiseks milliliitreid või tassimõõtu, tasuks otsida mõni teine retsept või kaaluda kogused üle ja kontrollida seebikivi kogust seebikalkulaatoris. Eriti väikeste koguste valmistamisel võivad retsepti tulla sisse juba olulised vead. 

Enamik inglisekeelsetest lehtedest kasutab retseptides impeeriaalsete mõõtühikute süsteemi, nende teisendamiseks on mugav kasutada massiühikute kalkulaatorit.

Isetehtud seebi müük

Euroopa Liidus kehtivad seebi müügile karmimad reeglid kui Ameerika Ühendriikides, seetõttu ei saa USA veebilehtedel leiduvat müügialast teavet üheselt Eestis rakendada. Eestis jälgib kosmeetikatoodete, sealhulgas seebi ja teiste pesemisvahendite turuletoomist Terviseamet.

Kui soovid seebi müügiga tegeleda, aitab lisaks Terviseametile tootmiseks ja müügiks vajaliku dokumentatsiooni ettevalmistamisel toote ohutushindaja, näiteks http://safetyassessment.ee/.

Jaga oma lingileide kommentaarides!

Postitatud: Seebi valmistamine

Jäta kommentaar

Turvakood