Kuummeetodil seebi valmistamine

1 Meeldib!

Kuummeetod on üks kahest seebivalmistamise põhimeetodist. 

Seebisegu valmistatakse külmmeetodi põhimõttel, kuid kuummeetodil  kuumutatakse seebimass pärast kokkusegamist läbi. Selle tulemusena seebistumine kiireneb ja seebi järelvalmimise aeg lüheneb 1-2 nädalani.  Kuummeetodil valmistatava seebi puhul ei soovitata vee kogust oluliselt vähendada. 

Retseptid kuummeetodiga seebi valmistamiseks

Kuummeetodit saab kasutada ükskõik millise seebi retseptiga, mis ei sisalda piima, piimapulbrit, suhkrut või mett.  Need komponendid muudavad kõrgel temperatuuril suhkru karamelliseerumise tõttu seebi pruuniks. Jälgida tuleb, et vee ja seebikivi vahekord retseptis oleks vähemalt 2 osa vett 1 osa seebikvi kohta.

Seebi valmistamine

Valmista esmalt seebimass nagu külmmeetodi puhul. Kui kasutad potis kuumutamise meetodit, ära värvainet ja lõhnaainet kohe massile lisa.

Meetod 1:Potis kuumutamine


Kuumuta seebimassi veevannis kuni mass on muutunud geeljaks. Olen kuumutamiseks kasutanud ka praeahju. Tähtis on kuumutada suletud kaanega potis, et vedelik liigselt ei aurustuks ja seeebimass liiga paksuks ei muutuks. Potis peab olema piisavalt ruumi. Kui seep tuliseks muutub, võib see mööda poti seinu üles kerkida. Kuumutamiseks kulub sõltuvalt kogusest 0,5-1 tundi. Sega aeg-ajalt massi, et veenduda, et sisse pole jäänud geelistumata seepi.
Testi massi läbikuumutamist. Võta väike kogus seepi ja lase veidi jahtuda. Kui keelega katsumisel tekib tunne nagu saaks patareist särtsu, tuleks veel kuumutada. Muul juhul sega sisse värvaine ja vala seebimass vormi.

Sellise tehnoloogia kasutamise eeliseks on, et ei pea muretsema, kas aroomiõli kiirendab seebistumist või mitte, sest lõhnaaine lisamisel on seebistumisprotsess juba toimunud.

Mass on vormi valamisel oluliselt paksem kui külmmeetodi puhul. Jäta seep 24 tunniks vormi tahkuma. Seebistumisprotsess jätkub ka veel vormis, mistõttu see kuumeneb.

Potis kuumutatud seebimass jääb marmorjas ja mitte nii ühtlane kui külmmeetodi puhul.  Samas võimaldab see moodustada hoopis teistsuguseid mustreid.

kuummeetodil seep

Läbikuumutatud seep sarnaneb välimuselt õunamoosile.

Potis kuumutatud seepi on eriti mugav valmistada slow cookeris. Keedupoti valikul tuleb jälgida, et massi kogus ei saa olla rohkem kui pool nõu mahust ning keedupott peab olema seebikivile vastupidavat materjalist. Mina olen kasutanud glasuuritud keraamilise sisepotiga VonChef keedupotti. Kindlasti ei sobi seebikiviga kokku teflonpinnaga potid.

Hea sammsammuline juhend crockpot seebi valmistamiseks on Modern Soapmaking lehel (inglise keeles)

Meetod 2: Järelküpsetamine

Järelküpsetamine võimaldab kasutada kõiki värviliste seepide valmistamise tehnikaid - swirl tehnikat, kihiliste seepide valmistamist, erinevate detailide ja tükkide lisamist seebisse.

Vala lõhnastatud ja toonitud seep kohe pärast seebimassi valmimist vormi. Tõsta seebivorm 60 - 80 kraadisesse ahju ja kuumuta. Seebimass hakkab suunaga servast keskele läbikumavaks muutuma. Väikestel portsjonseepidel võtab see vähem aega, suurel halukujulisel seebil kauem. Kui umbes pool massist on juba geeljaks muutunud, lülita ahi välja ja lase seebil 12 tundi ahjus jahtuda.

Kõige suurem oht järelküpsetamisel on ülekuumenemine. Ülekuumenemise tulemusena võib seebi pealispinnale tekkida ebaühtlane kobrutav, kuivanud kiht, eriti ekstreemsetel juhtudel võib seebi sisse tekkida ka lõhe. Lõhe tekkimise oht on suurem halukujulistel seepide, portsjonvormides juhtub seda harva. Tegemist on iluvigadega, mis ei mõjuta seebi omadusi. Kobrutava kihi saad soovi korral seebilt eemaldada. 

 Lõikamine ja järelvalmimine

Kui seebi pind ei ole enam vetruv, võib selle vormist välja võtta. Seep võiks seista umbes nädala, mille jooksul aurustub üleliigne vesi. Seebi valmidust saab kontrollida tema pH-taseme järgi, see peab olema vahemikus 7-10. Kui pH on nädala pärast kõrgem, lase seebil veel seista.

Jäta kommentaar

Turvakood