Värvilise seebi valmistamine seebimassist

1 Meeldib!

Seebimassist seebi valmistamise võluks on tema lihtsus ja kiirus. Kui aga esimesed katsetused on tehtud, tekib soov midagi põnevamat proovida. Kui sa ei ole varem seebimassi kasutanud, loe esmalt läbi ka seebimassist seebi valmistamise baasjuhend.

Tutvustan siin kolme võimalust värvilise seebi valmistamiseks:

  • Värviliste detailidega seebid
  • Kihilised seebid
  • Keeruseebid

Värviliste detailidega seebid

Seebi valmistamist tuleb alustada seebi sisse pandavate detailide valmistamisega. Neid saab teha nii lihtsalt või keeruliselt kui fantaasia lubab! 

Alusta ettevalmistustöödega

Seebi valmistamiseks vormitakse esmalt sisse pandavad detailid. Julgelt võid kasutada näiteks varasemast seebiteost järele jäänud tükikesi või seepe mis ei ole hästi õnnestunud, on vormist välja võtmisel deformeerunud jne. Lõika seebid kuubikuteks, ribadeks, riivi jämeda riiviga.

Vali õige värv!

Värviliste detailide valmistamisel on oluline kasutada seebivärve, mis seebimassis laiali ei lähe. 

Seebi toonimiseks kasutatakse kahte tüüpi värvaineid: kas vees või õlis lahustuvad värvained ja teiste ainetega segunevad pigmendid. 

Lahustuvad, vedelad seebivärvid annavad ühtlase värvi ja läbipaistva tulemuse. Ka toiduvärvid on üldjuhul lahustuvad värvid, nagu ka erinevad toonivad õlid (nt porgandiõli). Lahustuva värvainega toonitud detailid annavad pikapeale värvi ka ümbritsevale seebimassile. Segunemine ei ole kohene, vaid toimub tavaliselt mõne nädala jooksul. Kui soovid konkreetseid selgete piirjoontega detaile, ei saa lahustuvaid värve kasutada.

Siin on üks näide vedelate seebivärvide kasutamisest. Seep on valmistatud kitsepiimaga seebimassist ja toonitud sinise värviga, süda on punase värviga toonitud läbipaistvast seebimassist. Seistes on värvid segunenud ja piirjooned ei ole enam selged.

Vedel seebivärv seebis

Pigmendid - ultramariinid, oksiidid ja micad - ei lahustu vedelikes vaid segunevad nendega. Pigmendid on tavaliselt pulbrina ja see pulber võib vajuda nõu põhja. Pulbrilised värvainete puhul tuleb arvestada ka sellega, et läbipaistev seep muutub häguseks. Pigmentidega toonitud seebimassist detailid jäävad selgete piirjoontega ja ei anna värvi.

Kuubikud ja tükid

Kasuta erinevas suuruses riivitud kuubikuid või tükikesi. 

Kuubikutega seep seebimassist 

Siin toodud näidisfotol on kuubikute toonimiseks kasutatud sinist ja kollas micat. Seebi põhiosa toonitud aga sinise micaga. Pärast rohkem kui kuuajalist seismist on värvid endiselt omal kohal ja piirjooned selged.

Ideid Pinterestist: Kuubikud ja tükid seebi sees

Krussidega kaunistatud seebid

Krusse saab valmistada kahel viisil: 

Suuremad krussid

Krusside valmistamiseks vala seep õhukese kihina küpsetuspaberile või kilele. Lase seebil tahkuda ja keera rulli nagu rullbiskviit. Rullikeeramise hetkel võiks seebimass olla veel pisut soe, aga kindlasti mitte vedel ega nii pehme, et seebi pealispind käsitlemisel koledaks muutuks. Rullitud seep peaks nüüd seisma ja jahtuma lõpliku tahkumiseni. Tahkunud rulli otsast võid lõigata viile,või asetada terve rulli halukujulise vormi sisse.

Krusside kasutamnie võib olla lihtne ja rustikaalne või väga peen ja filigraanne töö. Foto Instagramist, ilma juhendita. Rohkem sama autori töid leiad siit.

Krussidega kaunistatud seep

Väikesed seebirullid

Väikeseid rullikesi saab vormida juba valmis seebist. Rullide tõmbamiseks kasuta juurviljanuga. Juurviljanoaga seepi “koorides” moodustuvad rullid iseenesest. Väikestest rullidest saab moodustada seebi sisse mitmesuguseid mustreid. Rullide üksteise külge kinnitamiseks tee ühenduskoht veega märjaks.  

Video: Väikeste seebirullide vorimimne ja kaunistuste kokkupanek.

Ideid Pinterestis: Krussidega kaunistatud seebid

Erikujulised vormitud kaunistused

Vormitud erikujulisi kaunistusi saab kasutada seebi sees, seebi pinnal või otsapidi seebi sisse pistetult. 

Piparkoogivormide kasutamine.

Värvilisest seebiplaadist võib piparkoogivormi abil välja lõigata ka erinevaid kujundeid. Neid saab kasutada seebi sees, seebi pinnal või otsapidi seebi sisse pistes. Väiksemaid ja mitte nii jõuluseid lõikevorme pakuvad näiteks erinevad tordi valmistamise vahendeid müüvad poed.

Kolmemõõtmeliste kaunistuste vormimiseks kasuta näiteks tortide kaunistamiseks mõeldud silikoonvorme. 

Vaata ideid Pinterestis.

Seebi kokkupanek

Kui sisse pandavad kaunistused on valmis, tuleb need seebiks kokku panna. 

Sulata peale valamiseks mõeldud seebimass ja lase pisut jahtuda. Kui ettevalmistatud detailidele peale valatav seebimass on liiga kuum, sulatab see ettevalmistatud kaunistused üles. Värvid segunevad ja detailid ei jää selged. Minu kogemuste kohaselt on seep valamiseks valmis siis, kui õrn “nahk” hakkab peale tekkima, kuid massi läbi segades sulab see vaevata seebimassi sisse. 

Kaunistused võid koheselt vormi asetada või valada esmalt vormi sulanud seebimassi ja seejärel asetada sinna sisse valmis detailid. Kui valad seebimassi vormi asetatud detailide peale, koputa õrnalt vormi vastu lauda, et tükkide vahele ei jääks tühikuid. 

Suures või väikeses vormis

Mitmevärvilisi seepe võib valmistada portsjonvormides või ühe suure haluna, mis hiljem lahti lõigatakse. Halukujulise seebi valmistamiseks on mõnus kasutada vormina näiteks piima- või koorepakki, mille saab hiljem tahkunud seebilt ümbert rebida. Näiteks Tere piimapakkidel on toredad ümarad servad ja sellest on olemas ka väike, 250 ml versioon, mis võimaldab valmistada väiksema läbimõõduga seepe.

Kumba varianti valida, sõltub. soovitud disainist. Mõni idee näeb väga efektne just lahtilõigatud seebi lõikepinnal.

Kihilised seebid

Kuigi kihiliste seepide valmistamine tundub lihtne, vajab see tegelikkuses katsetamist ja kogemust. Kõige olulisem on kihtide valamise ajastus. 

Alumine kiht peab uue kihi peale valmisel olema juba piisavalt tahkunud, et see vedelaks ei muutuks ega seguneks. Samas ei saa uue kihi valamisega liiga kaua oodata, sest kihid peavad omavahel siiski kokku sulama. 

Kihtide kokkukleepumisele aitab kaasa alkoholi pihustamine kihtide vahele. Välismaistelt lehtedelt tuttavat rubbing alcoholi meil ei müüda, kuid seda asendab edukalt ka vee ja viina segu, Katsetuste käigus on minul osutunud piisavaks 20 kraadine segu, so 40 kraadine viin pooleks veega. Ääremärkusena võib öelda, et rubbing alcohol on sellest palju kangem.

Selgete piirjoonte saamiseks kasuta micasid või pigmente. Värviüleminekutega seebis sobivad kasutamiseks just vedelad, lahustuvad seebivärvid, mis moodustavad sujuvaid üleminekuid. Siin annab laiali minev seebivärv efekti pigem juurde!

Juhend sujuvate värviüleminekutega seebi valmistamiseks: Soap Deli News Ocean Rain Homemade Ombre Soap Tutorial

Kihiline seep üleminekutega

Kihid ei pea üldse olema värvilised, siin on üks näide, kus kihtides on kasutatud hoopis koorivaid kaerahelbeid.

Kihid ei pea olema alati sirged

Asetades vormi valades nurga alla saad moodustada sakke ja kolmnurki.

Allpool on viide ühele väga efektse seebi valmistamise juhendile. Seebid on valmistatud läbipaistvast seebimassist kihiti valades. Kuna kihid on nurga all, tekib sujuvate värviüleminekute efekt. 

Foto allikas ja juhend: A Beautyful Mess DIY Gradient soap bars

Kihiline õleminekutega seep

Kihiliste seepide ideed Pinterestis

Keeruseebid

Inglise keelest tuntud swirl-tehnikat võib eesti keeles kutsuda kasvõi keerutehnikaks. Selle tehnoloogia puhul valatakse erivärvilised seebimassid kihiti vormi. Muster kujundatakse juba vormis pulka, kahvlit või muud abivahendit keerutades. Nii segatud kihid moodustavad abstraktseid mustreid. Tavalise seebimassiga on selle tehnika rakendamine keerulisem, kuna sulanud seebimass on vedel ja värvid segunevad koheselt. Ebaregulaarseid mitmevärvilisi mustreid on siiski võimalik luua.

Batikatehnikas seebid

Batika on laenatud kangavärvimise tehnoloogiast. Tulemuseks on sarnased abstraktsed mustrid. Batiktehnika jääb efektiivsem kitsepiimaga seebimassiga, sest värvid paistavad valgel taustal paremini välja. Batiktehnika puhul tilgutatakse vedel seebivärv vormi põhja ja valatakse seejärel sula seebimass peale. Vajadusel korrigeeritakse mustrit pulga või lusikaga massi segades. Siingi tasub jälgida massi temperatuuri, madalamal temperatuuril on seebimass paksem ja värvid segunevad vähem. Selle tehnika jaoks sobib ka mica, kuid mica tuleks eelnevalt tilgakese õli, alkoholi või veega vedelaks segada. 

 Sammsammuline juhend batika tehnikas seebi valmistamiseks: Make your Own Tie Dye Soap Batika tehnikas seep

Swirl-tehnikas seebid

Swirl tehnikas mustrilisi seepe valmistatakse peamiselt halukujulises vormis ning lahti lõikamisel on iga seep isemoodi mustriga. Seebimassist swirl tehnika puhul valmistatakse eri värvi seebisegud ja valatakse kas üheaegselt või kihiti vormi. Kuna ka siin ei ole seebivärvide segunemine suur probleem, võib kasutada nii lahustuvaid kui segunevaid seebivärve.

Swirl tehnika puhul on oluline seebimassi võimalikult madal temeratuur, mis tagab selle, et erivärvilised massid ei seguneks. 

Palju põnevaid katsetusi näeb Koala Soap Youtube kanalil. Nende näpunäidete kohaselt on oluline järgida ajastust ja massi temperatuuri, siis on mingil määral võimalik jäljendada ka külmmeetodi keeruseebi tehnikat. Nende kogemuste kohaselt on optimaalne temperatuur seebimasside kokkusegamisel umbes 50 kraadi. 

Kui mitmevärviliste seepide valmistamine sulle huvi pakub, vaata minu poolt kokku kogutud ideid Pinterstis.

Postitatud: Seebi valmistamine

Jäta kommentaar

Turvakood